Zdeněk Žák (* 19. srpna 1977) je olomoucký zastupitel a členem Pirátské strany. Narodil se v Zábřehu. Dlouhodobě žil v Mohelnici a Praze. V Olomouci žije od roku 2011. Od roku 2012 je ženatý. S manželkou mají 2 dcery.

Má za sebou více než dvacetiletou pracovní kariéru v soukromém sektoru. Po maturitě na SPŠ elektrotechnické prošel několika obchodními, manažerskými i technickými pracovními pozicemi. Nyní pracuje v České spořitelně na pozici specialista pro podnikatele a firmy. Kromě zaměstnání se věnuje správě bytového domu jako předseda SVJ.

V roce 2019 se stal místopředsedou MS Olomouc, v roce 2020 pak místopředsedou KS Olomouckého kraje. Od roku 2018 Piráty v Olomouci zastupuje jako člen dopravní komise SMOL. Je také členem Komise místní části Olomouc - Nová ulice. Po krajských volbách 2020 se stal členem dopravní komise Olomouckého kraje. V Olomouci také organizuje tradiční zapojení Pirátů do kampaně Ukliďme Česko.

O politiku se zajímá dlouhodobě. Na podzim 2017 se rozhodl aktivně zapojit a zvolil si Pirátskou stranu pro její transparentnost, otevřenost. Z pirátského programu jsou mu nejbližší témata svobody jednotlivce, ochrana občana před státem, digitalizace státní správy a kontrola moci a mocných.

Ve volném čase se věnuje rodině. Rád jezdí na kole, cvičí tai-chi a hraje počítačové a deskové hry. Zajímá se o historii a doufá, že lidstvo se někdy ze svých chyb poučí a nebude je opakovat.