Olomouc, 24. 10. 2023 - Olomoucké zastupitelstvo má 30. října rozhodnout o nabídce společnosti Nová Velkomoravská, a.s, na stavbu nové multifunkční haly. Nabídku adresoval podnikatel Richard Morávek olomoucké radnici loni v srpnu (později byla doplněna). Podle analýzy potřeb ledové plochy a dalšího využití multifunkční haly, kterou si město nechalo zpracovat, se jedná o jednu ze tří variant řešení. Stavba multifunkční haly však podle Pirátů a ProOlomouc z dlouhodobého pohledu nepředstavuje ekonomicky udržitelný způsob, jak zajistit podmínky pro hokej a bruslení v Olomouci.
30. října má olomoucké zastupitelstvo rozhodnout o nabídce společnosti Nová Velkomoravská, a.s. na stavbu nové multifunkční haly. Rada města jako podklady pro rozhodování pořídila analýzu potřeb ledové plochy a dalšího využití multifunkční haly. V ní se srovnávají tři varianty (1. obnova areálu zimního stadionu na Hynaisově, 2. výstavba multifunkčního areálu na Velkomoravské dle nabídky, 3. výstavba nové haly “na zelené louce” na neurčeném místě). Po červnovém zastupitelstvu, které požádalo o doplnění informací, byla srovnávací analýza aktualizována, doplněna právní analýza od společnosti Havel & Partners a zodpovězeny dotazy zastupitelů. Červnové zastupitelstvo také rozhodlo o výstavbě malé hokejové haly na Hynaisově.
Lze říct, že zastupitelstvo má nyní dost informací pro to, aby rozhodlo o směru, jakým se bude příprava velké hokejové haly dál ubírat. Je přitom známo, že mezi stranami ve vládnoucí koalici i v opozici jsou různé názory na to, jaký je optimální postup, a že rada města nedala zastupitelstvu konkrétní doporučení. Piráti a Pro Olomouc jsou tak za variantu přestavby současného stadionu na etapy, jelikož se tolik nezatíží už tak napjatý rozpočet, nemovitost zůstane v rukou města a navíc dojde k oživení centra. Radnice bude také moci snáze realizovat stamilionové rekonstrukce s vyšší prioritou.
Městu chybějí stamilióny na potřebnější investice
„Potřebnost nové hokejové haly nevnímáme osamoceně, ale v kontextu jiných potřeb. Když zůstaneme u investic, připomeňme nezbytnou rekonstrukci plaveckého stadionu, potřebné rekonstrukce tříd Palackého-Litovelská a třídy Svobody, veřejně diskutovanou rekonstrukci tramvajové trati do Pavloviček, či novou vozovnu Dopravního podniku. Všechny jmenované akce jsou za stamilióny, ale pro žádnou z nich nemá město připravené financování. Nevíme ani, z čeho zaplatit dostatečně rychlou obnovu komunikací, škol, vodárenských sítí, rozvoj okrajových městských částí i revitalizace sídlišť. Náhrada plecharény moderní stavbou je nutná, ale není ani jedinou ani nejvyšší prioritou. A městské finance nejsou ještě ve stavu, abychom dnes mohli zodpovědně rozhodnout o výdajích spojených s halou, hokejem a bruslením za cca 80 mil. Kč ročně (+ inflace) na příští desetiletí (nyní okolo 30 mil. Kč).“
Přestavba je méně ambiciózní, ale pro občany výhodnější
„Jsme pro to, aby město soustředilo své úsilí na přestavbu areálu dnešního zimního stadionu. Navrhujeme připravit postupnou (etapovitou) přestavbu v tomto pořadí: malá hala, parkovací dům, přestavba velké haly. Existující shodu na výstavbě malé haly chceme promítnou do její rychlé výstavby (do r. 2026). Parkovací dům financovaný z fondu mobility bude následovat (2027). Přestavbu velké haly navrhujeme provést v letech 2030-31, tedy v době, kdy Olomouc již výrazně sníží úroveň zadlužení. Našim záměrem je soustředit se při přípravě projektu na investiční i provozní úspornost, a dále vyjednat se státem a Olomouckým krajem vícezdrojové financování tak, jako nedávno postupovala Jihlava. Tím se výrazně sníží nároky na budoucí rozpočty našeho města. (Investici města uvažujeme ve výši 1,1 miliardy oproti 1,3 - 2,45 miliard Kč ve variantách uvedených v analýze.)“
Mezi další výhody přestavby současného areálu patří také to, že investice poplynou do vlastního majetku města, a tudíž nenastane situace, že by město po 30 letech nevlastnilo ani stadion, ani pozemek pro něj, ale 1,5 miliardy z peněz daňových poplatníků by bylo pryč. Výhodou je také pozitivní efekt návštěvnosti stadionu pro ekonomiku městského centra a vyšší podíl využívání hromadné dopravy při cestách fanoušků za hokejem.
Varianty, které bude zastupitelstvo posuzovat, nejsou černobílé, všechny zvažované varianty mají své přednosti a svá rizika. Připravit dobrý projekt dá mnoho práce u každé z nich. Klub Pirátů a ProOlomouc tak na zastupitelstvu podpoří přestavbu areálu současného zimního stadionu jako méně ambiciózní, ale realistický a pro město z dlouhodobého pohledu ekonomicky udržitelný způsob, jak zajistit podmínky pro hokej a bruslení v Olomouci.